Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stát a předškolní vzdělávání

Stát by měl vytvářet jasný právní rámec, uprostřed kterého mohou jednotlivci rozvíjet své aktivity a žít své životy v plné odpovědnosti za své jednání. Stát by měl nastavovat jasná obecná pravidla, aby si lidé svou odpovědnost uvědomovali. Jakmile se však tato pravidla přesouvají z obecných do konkrétních a stát začíná určovat jednotlivé oblasti života lidí, přebírá tím za jejich životy i jistou míru odpovědnosti. Pokud někomu upíráte jeho odpovědnost, děláte z něj otroka, což se projeví na jeho pasivním a vzpurném jednání. Komunistický režim byl vyhlášen tím, že z nás vychovával otroky skrze kontrolu každé oblasti společenského i soukromého života. Alarmující je, že v roce 2014 máme více zákonů, než tomu bylo před rokem 1989, což se projevuje na rostoucí pasivitě i nespokojenosti občanů. Velmi mě znepokojuje každý další krok, který posiluje kontrolu státu nad životy lidí a pomalu nás vrací do nesvobody a otroctví.

S velkou obavou o vývoj další generace proto sleduji, jak stát posiluje svůj monopol na vzdělávání, potlačuje další alternativy vzdělávání a celkově nás nenápadně vede zpět do totalitního zřízení.

Senátní výbory právě teď projednávají Zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Úředníci argumentují, že v něm chtějí "srovnat podmínky pro všechna zařízení". Pojďme se však blíže podívat na to, jak tím stát posiluje svou moc a znevýhodňuje ostatní.

Poslanci na konci školního roku 2013/2014 schválili a poslali do senátu návrh zákona, podle kterého bude (kromě jeslí a mateřských škol) jedinou povolenou formou pravidelné péče o předškolní děti tzv. dětská skupina. Zákon velice detailně popisuje, jaké podmínky musí splnit každý, kdo chce takovouto dětskou skupinou provozovat. Pokud by návrh schválil senát a podepsal prezident, hrozí reálně zánik desítek rodinných a mateřských center, které poskytují péči o děti bez dohledu rodičů, a také lesních školek, hlídacích koutků a dalších alternativ k státní mateřské škole.

Udivuje mě, že zákon, který je pro mnohé zařízení likvidační, prosazují poslanci ve chvíli, kdy je v mateřských školách velký nedostatek míst. Lesní školky, mateřská centra nebo hlídací koutky budou muset za velké peníze budovat a provozovat zázemí, jinak nesmí dále pracovat s dětmi.

Jelikož náš sbor provozuje hlídací koutek, rodinné i mateřské centrum, tato navrhovaná změna zákona se nás přímo týká, přesto věřím, že mluvím za řadu dalších organizací, když řeknu: "Posledních několik let jsme investovali nemalé peníze, abychom poskytli dětem v hlídacím koutku bezpečné, čisté a útulné prostředí. To samé nabízíme dětem v mateřském centru, s jejichž rodiči jsme si za tu dobu vybudovali krásné a hluboké vztahy. Pro mnohé jsme již řadu let alternativou, pokud nechtějí dávat své děti do školky, nebo jít na plný úvazek do práce. Poskytujeme jim sociální zázemí a předškolní vzdělávání. Pokud bychom měli dostát návrhu zákona, museli bychom obě tato zařízení, která jsme léta budovali, zavřít. Hygienické a technické parametry stanovené v zákoně považujeme za přehnané a rozhodně není v našich silách je do roka (jak říká zákon) naplnit. Desítky dětí a řada rodin okolo nás by tak přišly o zázemí a vztahy, které se za ta léta vybudovaly. Naši politici tak svým rozhodnutím ničí drobné komunity a vztahy, které dnes fungují na bázi zájmu a ochoty."

Místo těchto "kosmetických úprav" a vymýšlení nesmyslných pravidel, které mohou zlikvidovat řadu dlouho a dobře fungujících zařízení, by se měli státní úředníci zaměřit na opravdovou reformu školství. Náš vzdělávací systém je v žalostném stavu, ne však vinou nenaplněných hygienických a technických parametrů. Na školách vyučují (a mysl mladých lidí formují) vyhořelí a často frustrovaní pedagogové. Řada dětí je šikanována a ponižována spolužáky i kantory. Způsob výuky ve třídách s 20 - 30 dětmi je neefektivním nakládáním s časem žáků i učitelů, protože v takto velkých třídách se děti mnoho nenaučí (a pak to musí dohánět doma). Kantoři jsou placeni mizerně, když uvážíme, jak psychicky a často i fyzicky náročnou práci vykonávají. Děti na školách navíc dostávají pouze informace, místo aby je škola skutečně vzdělávala - a na mnoha školních zdech přitom "drze" visí portrét Jana Ámose Komenského. Současný školský systém vede k ignoraci odpovědnosti rodiče za vzdělání a výchovu svých dětí, která je přitom dána zákonem.

Místo toho, aby se stát podíval blíže na tyto závažné problémy (řada dětí končí na psychiatrii, řada učitelů odchází, protože se buď neuživí nebo by musela na "stará kolena" jít nesmyslně studovat), posiluje zchátralý monopol na vzdělání (školní a předškolní), odmítá zrovnoprávnit všechny vzdělávací systémy, které mohou rodiče využít - od domácího, přes soukromé, církevní, po státní vzdělávání. Všechny tyto alternativy vzdělávání našich dětí by se měly držet obecných vzdělávacích osnov a vytvářet pestrost toho, jak jich dosáhnout individuálně, nebo v rozmanitých kolektivech a systémech. Uživatelé těchto vzdělávacích systémů by měli na jejich provoz přispívat. A stát je z daní poplatníků - i těch, kteří žádné děti nemají, neboť vzdělání národa je i v jejich zájmu - dotovat a podporovat dobrými zákony. Zatím to však vypadá tak, že stát chce držet svůj monopol na vzdělávání a výchovu dětí ve svých rukou a všem dalším to pouze komplikovat.

Autor: Tomáš Růžička | úterý 22.7.2014 9:15 | karma článku: 18,61 | přečteno: 776x
  • Další články autora

Tomáš Růžička

Poznejme skutečného nepřítele

Současná situace v Evropě nás vede k zastavení a zamyšlení nad podstatou islámu, který začíná být aktuálním problémem i v našich končinách.

19.1.2016 v 9:30 | Karma: 14,08 | Přečteno: 284x | Ostatní

Tomáš Růžička

Podaří se teroristům nás vystrašit?

Cítím hlubokou soustrast s utrpením rodin, které přišly o své příbuzné při vražedných útocích v Paříži. Přes veškerou lítost nad tímto odsouzeníhodným činem však nesmíme propadat obavám a strachu, které mají tyto útoky vyvolat.

14.11.2015 v 12:12 | Karma: 18,37 | Přečteno: 1250x | Ostatní

Tomáš Růžička

Zamyšlení nad smyslem výchovy

Jako rodiče se zaměstnáváme otázkou, jak nejlépe vychovat své děti, abychom jim poskytli co nejlepší vklad do života. O to víc jsme pak překvapení, co z našich dětí vyrostlo.

13.11.2015 v 11:59 | Karma: 13,18 | Přečteno: 882x | Ostatní

Tomáš Růžička

Život je víc než starosti o jídlo a oblečení

Přečetli jsme mnoho knížek, vyslechli množství rad a dozvěděli se celou řadu informací důležitých pro náš život. Pokud nám je přes třicet, vše podstatné jsme už zřejmě někde slyšeli.

2.11.2015 v 10:21 | Karma: 16,39 | Přečteno: 555x | Ostatní

Tomáš Růžička

Strach i vnitřní prázdnota jsou špatnými rádci

My Češi jsme se vždy uměli u piva vyjádřit k lecjaké otázce a kdejaký štamgast by dle svých slov mohl být z fleku prezidentem.

21.9.2015 v 10:33 | Karma: 13,70 | Přečteno: 524x | Ostatní

Tomáš Růžička

Nemusíme se bát ztráty svých hodnot, pokud je máme

Poslední dobou slýchám z úst lidí obavy o naši kulturu a hodnoty. Máme strach z emigrantů, kteří míří po tisících do našich končin.

16.9.2015 v 17:21 | Karma: 14,94 | Přečteno: 420x | Ostatní

Tomáš Růžička

A potřetí k uprchlíkům...

S radostí sleduji poslední dny v hlavních televizních zprávách, jak lidé v Rakousku a Německu přijímají uprchlíky a prakticky jim pomáhají na jejich cestě ke svobodě.

9.9.2015 v 10:45 | Karma: 20,20 | Přečteno: 2448x | Společnost

Tomáš Růžička

Nestrkejme hlavu do písku

Jeden z hlavních důvodů, proč se ulice měst Evropská unie plní uprchlíky, je působení Islámského státu na východě.

26.6.2015 v 10:15 | Karma: 14,13 | Přečteno: 602x | Ostatní

Tomáš Růžička

Změna Evropy se blíží

Poslední dny si kladu jednu otázku: “Kolik měsíců klidného života v našich domovech nám ještě zbývá?” Evropa mnohokrát změnila svou tvář nejen kartograficky, politicky, ale i kulturně.

17.6.2015 v 15:50 | Karma: 30,70 | Přečteno: 1526x | Ostatní

Tomáš Růžička

Evropská unie je jako babylonská věž

V posledních týdnech se radí zástupci členských zemí EU o možnostech, jak společně bojovat proti terorismu. Obyvatelé těch vyspělejších zemí se bojí dalších útoků, které mohou přijít kdykoliv a odkudkoliv, a všichni máme strach, že neznámí nepřátelé naruší náš klid, zničí naši životní úroveň a rozbijí to, co v Evropě systematicky mnoho let budujeme. Iluzi spravedlivého a ekonomicky silného "mega státu", kde se všichni mají dobře.

11.2.2015 v 7:11 | Karma: 21,33 | Přečteno: 828x | Ekonomika

Tomáš Růžička

Já nejsem Charlie

Poslední dobou si uvědomuji velkou radikalizaci společnosti žijící v Evropě, které nahrávají události vyvolávající strach a obavy. Pokud se nebudeme pevně držet našich hodnot a necháme se unést tímto strachem, populismem a davovou hysterií, bude se Evropa dále polarizovat a vztahy mezi jednotlivými skupinami v ní žijícími se budou nadále vyhrocovat.

12.1.2015 v 9:51 | Karma: 25,77 | Přečteno: 1610x | Politika

Tomáš Růžička

Přejme Izraeli jen to dobré

Lidé se mě často ptají, jestli lze dokázat, že Bible je Boží slovo, a ne pouze kniha psaná a vymyšlená lidmi. Takových důkazů existuje opravdu mnoho, ale po mnoha letech zkušeností vím, že pokud člověk nechce vidět pravdu, žádný argument ho nepřesvědčí. Přesto bych se s Vámi rád podělil o jednu skutečnost, která mě vždy znovu udivuje a utvrzuje v přesvědčení, že Bible je plná Boží moudrosti, kterou nikdo z lidí nemohl vymyslet. Tato skutečnost mě zároveň děsí, když vidím, jak lehkomyslně Boží pravdy přehlížíme a jaké to přináší důsledky.

29.8.2014 v 13:03 | Karma: 21,25 | Přečteno: 534x | Politika

Tomáš Růžička

Úcta k životu

Podle údajů ČSÚ lékaři v naší zemi provedli minulý rok přes 22 000 potratů (odborně UPT, tzn. „umělých přerušení těhotenství“) a přibližně 107 000 dětí se v tomto roce narodilo. V červnu 2013 bylo schváleno používání pilulky Mifegyne + Mispregnol, která ukončuje život dítěte do 49. dne od početí bez operačního zákroku. Tímto rozhodnutím se množství přerušených těhotenství určitě zvýší.

21.8.2014 v 13:30 | Karma: 34,85 | Přečteno: 3191x | Ona

Tomáš Růžička

Syndrom vyhoření

Vyhoření je fenomén dnešní doby. Jedná se o stav, do kterého se dostáváme důsledkem přepracovanosti, nenaplněných přání a tužeb, neuspořádaného osobního života i změn, které přinášejí přibývající léta. V zásadě se dá říci, že se ztratí naše motivace cokoliv dělat a my postrádáme smysl toho, proč tu jsme.

8.8.2014 v 18:01 | Karma: 18,92 | Přečteno: 968x | Ostatní

Tomáš Růžička

Proč platit za školu dvakrát?

Socialismus a jeho zvyky stále ohrožují naši demokracii. Tento stav můžeme pozorovat i na tom, jak některým politikům stále leží v žaludku vyrovnání státu s církvemi, byť se jedná o zanedbatelnou částku (0,17 desetin procenta rozpočtu) v porovnání např. se sumou, kterou platíme na dotacích za solární energii. Na celém vyrovnání je však důležitá především skutečnost, že se vrací to, co bylo socialistickým zřízením ukradeno. I když jsem psal na dané téma již řadu pojednání vycházejících z této základní premisy, musím se k tomuto tématu opět vrátit. Jelikož se politikům nedaří zpochybnit právě výše uvedenou premisu a to, co jejich předchůdci v minulém století vzali, si dál udržet ve státní správě, hledají způsob, jak vzít peníze církvím jiným způsobem. Místo toho, aby podporovali občanské iniciativy nabízející různé alternativy vzdělávání, rozhodli se posílit státní školství a ušetřit peníze tím, že odříznou vše ostatní. V éteru zaznívá výzva, aby si církve hradily provoz svých škol samy, když získají peníze z tolik diskutovaného vyrovnání. A zároveň s nimi chce ministerstvo školství odříznout i školy soukromé. "Soukromníci mají přece peněz dost a k čemu je v naší zemi soukromé vlastnictví a iniciativy." Ministr školství v duchu padesátých let minulého století připravil návrh, který má vše napravit a normalizovat. Návrh ministerstva školství počítá s tím, že soukromým a církevním školám sebere příspěvek na provoz.

28.7.2014 v 9:40 | Karma: 16,06 | Přečteno: 742x | Ekonomika

Tomáš Růžička

Reakce na otevřený dopis Jiřího Payna premiérovi ČR ze dne 20.6.14

Následující text je reakcí z prostředí protestantské církve (Jednoty bratrské) stojící na hodnotách, které se utvářely po několik staletí. Rád bych tímto textem upozornil na alespoň některé nepřesnosti či omyly, kterých se Jiří Payne ve svém dopise dopustil. Jsem si vědom, že celá problematika odluky církve od státu je často řešena pod tlakem emocí, ve kterých lidé nejsou schopni rozlišit, co je pravda, a co zavádějící nebo neúplná informace. Mým záměrem je však především věcná a otevřená diskuse o otázkách postavení církve ve společnosti, které tento dopis nastiňuje a které je určitě potřeba otevřít a zrevidovat.

2.7.2014 v 9:00 | Karma: 16,55 | Přečteno: 1275x | Politika

Tomáš Růžička

Životní křižovatky

Ve svém životě se všichni čas od času ocitáme na křižovatkách, na kterých se rozhodujeme, kam dál. Zvažujeme, jaké kroky udělat a jaký dopad budou mít na náš život. Tato rozhodnutí pak ovlivňují směr i průběh našeho života. Neschopnost se na těchto křižovatkách rozhodnout stejně jako volba špatného směru nás může paralyzovat a přivodit nám depresi. Na tato zásadní i drobnější rozhodnutí se můžeme dívat z různých úhlů a více lidí může mít odlišné přístupy ke stejné věci. S respektem k různým zkušenostem a úhlům pohledu na život bych Vám chtěl ukázat pohled křesťana a ukázat Vám jeden nástroj, který pomáhá se na rozcestích zorientovat a rozhodnout.

11.4.2014 v 9:25 | Karma: 11,84 | Přečteno: 497x | Ostatní

Tomáš Růžička

Rusko a Evropská unie

Nesmiřujme se s tím, co vidíme kolem nás. Svobodu druhých musíme respektovat, jinak si nevšimneme, že přicházíme o tu svoji. Když jsem přednášel na školách o nebezpečí náboženských sekt, vyprávěl jsem dětem příběh, na kterém jsem ukazoval, jak sekty působí. Jedná se o pokus, který byl prováděn na rybách. Pokud vědci vodu v akváriu prudce zahřáli na 80 stupňů, ryby se snažily z vody vyskočit ven, protože voda pro na ně byla příliš horká. Když se však tato voda zahřívala pomalu, ryby se vždy aklimatizovaly a na vyšší teplotu si zvykly. Aniž si to uvědomovaly, pomalu se blížila teplotní hranice, kterou jejich organismus nemohl unést, a v horké vodě se uvařily. Tento princip postupného zahřívání a servírování skutečností používají nejen náboženské sekty, aby získaly plnou kontrolu nad životem člověka, ale také totalitní a autoritářské režimy, které tak získávají vládu nad národy a skupinami lidí. Nebezpečí tohoto postupu spočívá v tom, že si vždy přivyknete na drobnou změnu a novou skutečnost začnete brát jako normální, ta však otevírá dveře změnám dalším a po nějaké době zjistíte, že děláte a akceptujete věci, které byste před několika lety považovali za absurdní a nepřijatelné.

24.3.2014 v 11:59 | Karma: 37,80 | Přečteno: 4606x | Politika

Tomáš Růžička

Zázraky jsou možné

Lidé touží po nezávislosti, svobodě, chtějí dobývat svět a objevovat Ameriku. To, co nás však nejvíc omezuje, je naše vlastní myšlení. Stále i mnoho inteligentních lidí věří, že jsme na Zemi díky pouhé náhodě, a tato perspektiva, ze které se na sebe i svět kolem dívají, je velmi frustrující. Vždyť pokud jsme na Zemi náhodou, nejsme víc než jiní živočichové a je také otázkou náhody, co s námi bude. Existuje však i jiný pohled na život, který říká, že pouze ve spojení se svým Stvořitelem překoná naše mysl své limity, můžeme rozvinout plně své schopnosti a naplnit vize, ke kterým jsme stvořeni.

14.3.2014 v 10:10 | Karma: 15,17 | Přečteno: 581x | Věda

Tomáš Růžička

Církev a různé ideologie

Každý z nás má v sobě touhu žít tak, jak je pro něj výhodné a pohodlné. Jen někteří však dokáží odhlédnout od svých zájmů a udělat něco pro druhé. Komenský chápal církev jako pevnost pravdy, ta však byla často pevností lidské moci a sobectví, řízená osobními zájmy jejích představitelů. Celé dějiny ukazují na touhu člověka po vládě nad druhými. Historie naší země svědčí o různých etnických skupinách a národech, jedincích i skupinách, kteří chtěli žít na úkor druhých a zajistit pro sebe blaho, respekt a výsady. Církev se stala ve čtvrtém století našeho letopočtu jedním z nástrojů, který toto blaho a respekt některým lidem zajišťoval, často na úkor druhých. Právě proto dnes mnoho lidí pohlíží na církev oprávněně s despektem a vnímá ji jako něco nepotřebného. Po boku takové církve stojí i další “náboženství” a myšlenky, jejichž záměr ovládnout svět je úplně stejný a nebezpečný ve chvíli, kdy slouží lidskému sobectví a osobním zájmům. Potřebujeme se v historii orientovat, abychom nezůstávali uvěznění v pevnostech vžitých představ různých ideologií a nepřehlíželi věci skryté a drobné, které nám mohou ukázat pravdu.

3.3.2014 v 10:33 | Karma: 14,23 | Přečteno: 721x | Společnost
  • Počet článků 41
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1337x
Správce sboru Jednoty bratrské v Praze, manžel a otec tří dětí, který rád cestuje, fotí a dělá smysluplné věci.

Seznam rubrik